Rok szkolny



      Archiwum 09/10

  

EFEKTY PROJEKTU „PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA, DROGĄ DO WIEDZY”

   Projekt edukacyjny, do którego została zakwalifikowana kl. I c realizowany był od dnia 1.02.2010 r. do 18.06.2010 r. w wymiarze 50 godzin,  w ciągu 5 miesięcy. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Beneficjentem Projektu jest Grupa Edukacyjna S.A, a Instytucją Pośrednicząca –Ministerstwo Edukacji  Narodowej.

   Projekt realizowany był zarówno na zajęciach  obowiązkowych , jak i pozalekcyjnych. Dzieci korzystały ze specjalnie dobranego na potrzeby Projektu zestawu środków dydaktycznych. Udział w zajęciach pozalekcyjnych był dobrowolny (rodzic wyrażał zgodę).

   Był to cykl zajęć, który opierał się na kształtowaniu nawyków czytelniczych poprzez systematyczny kontakt z książką, która będzie zaspokajała potrzeby psychiczne dziecka, dawała mu poczucie zadowolenia i będzie dla niego przeżyciem artystycznym. Kontakt z książką oznaczał poznawanie utworów literatury dziecięcej, umożliwił poznanie języka literackiego, poszerzał wiedzę, sprzyjał skupieniu uwagi, rozwijaniu wyobraźni, mowy i myślenia. Zajęcia umożliwiły dzieciom również tym, które w słabszym stopniu opanowały technikę czytania, dobrą zabawę w szeroko rozumianym kontakcie z książką. Podczas zajęć dzieci zdobyły umiejętności organizacji pracy, planowania, pracy w zespole, rozwinęły umiejętności wyrażania siebie, słuchania i rozumienia innych.

   W oparciu o teorię inteligencji wielorakich H. Gardnera i pomocom dydaktycznym znajdujących się w Ośrodkach Zainteresowań wykorzystywanych przez nauczyciela w praktyce, zapewniło uczniom nowe doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwiło działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji językowej, matematyczno-przyrodniczej, artystycznej, ruchowej i społecznej. Całość zajęć podsumowana została prezentacją, w której  dzieci popisywały się zdobytymi umiejętnościami przed zaproszonymi gośćmi, rodzicami i społecznością szkolną.

dodany przez: JK i WP

zdjęcia JK

 


Zakończenie roku szkolnego

   25 czerwca 2010 r. to data zakończenia nauki i jednocześnie początek wakacji. Jest to okazja na podsumowanie działań jakie podejmowali nauczyciele, uczniowie i rodzice w całym roku szkolnym. Uczniowie naszej szkoły poza bardzo dobrymi wynikami w nauce mogli pochwalić się sukcesami w konkursach przedmiotowych na szczeblu miejskim, powiatowym, wojewódzkim oraz międzynarodowym w sporcie. Nie należy przy tym przeceniać dobrej współpracy szkoły, nauczycieli i wychowawców z rodzicami - za co podziękowała p. dyrektor Wanda Czerwiec.

           

            

         

dodany przez: WP i ML

zdjęcia WP


Wycieczka klas Va i Vd

W dniu 22 czerwca klasy Va i Vd pod opieką nauczycieli wybrały się na wspólna wycieczkę. W jej ramach zwiedzono kopalnię krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Tam też w neolitycznej wiosce odbyły się zajęcia edukacyjne. W ich ramach uczniowie strzelali z łuku, wyrabiali naczynia gliniane, a także poznawali codzienne zajęcia naszych przodków. Następnie grupa udała się do Bałtowa, gdzie w Parku Jurajskim poznano życie wielu gatunków dinozaurów. Niezapomniane wrażenia dała wszystkim przejażdżka po zwierzyńcu, w którym zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt.

dodany przez: MH i WP


Welcome to British

   18 czerwca 2010 r. w naszej szkole zorganizowany został „Dzień Brytyjski”. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli - anglistów przygotowali przedstawienie, na którym można było podziwiać prezentowane w języku angielskim teksty wierszy i śpiewanych piosenek. Na imprezie tej można było także poznać zwyczaje mieszkańców wysp brytyjskich, historię ich kraju, ulubione rozrywki. Prezentacja multimedialna pomogła zrozumieć widzom przedstawienia jak powstała obecna flaga Wielkiej Brytanii.

       

dodany przez: WP

zdjęcia WP


Szkoła Bez Przemocy

      Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz trzeci ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Nasza placówka do programu „Szkoła bez Przemocy” przystąpiła 10 października 2007 r. Wzorem lat ubiegłych społeczność naszej szkoły spotkała się na przedstawieniu, na którym poruszone zostały problemy przemocy w szkole. Spektakl został zaprezentowany 2 czerwca 2010 r. przez zespół teatralny "Dziesiąteczki", pod opieką p. M. Machały, p. B. Pietryny, p. T. Dębickiego oraz p. W. Pikora, Emocje towarzyszące występującym w przedstawieniu uczniom, pozwoliły uświadomić widzom, że czasem nieświadomie możemy kogoś urazić lub nawet skrzywdzić. Podczas spektaklu wyświetlone zostały najważniejsze zasady, które mogą pomóc wszystkim uniknąć przykrych sytuacji:

  • Mówimy do siebie po imieniu

  • Nie wyśmiewamy się z innych

  • Zawsze przepraszamy, gdy zrobimy komuś krzywdę

  • Pomagamy osobom, którym ktoś dokucza

  • Nie namawiamy się przeciwko innym dzieciom

  • Pomagamy sobie w nauce i rozwiązywaniu problemów osobistych

  • Zgłaszamy rodzicom lub wychowawcy, gdy nam lub komuś dzieje się krzywda

***********************************

 

    W tym samym dniu mieliśmy okazję podziwiać występy młodych artystów w kolejnej edycji przeglądu artystycznego ph. "Zanim trafisz na afisz pokaż co potrafisz". Tradycyjnie juz prezentacje odbyły sie w 3 kategoriach: śpiew, gra na instrumentach, taniec.

 

            

            

 

dodany przez: WP

zdjęcia WP

 


Dzień Matki

   27 maja 2010 r. o godz. 17-ej w Sali Lustrzanej Kamienicy Attavantich (Rynek 5) pod patronatem Gazety Jarosławskiej i Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbył się wieczór słowno-muzyczny z okazji Dnia Matki. Święto to obecne jest w Polsce od 1923 r. Jest ono po to, by przynajmniej raz w roku dzieci przypomniały sobie, a mamy odczuły, jak ważna  jest ich rola. W tym dniu mamusie obdarzane są szczególnymi dowodami miłości, choć mamy nadzieję, że nie tylko w tym. Dzieci swoje szczere uczucia i życzenia wyraziły słowami wierszy i piosenek. Program w wykonaniu uczniów naszej szkoły opracowali państwo Dorota i Tomasz Dębiccy.

           

dodany przez: MH i WP

zdj. MH


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

   Koniec roku szkolnego to gorący czas dla naszych uczniów nie tylko ze względu na chęć poprawy wyników, ale także zbliżającą się datę  wyboru nowego Samorządu Uczniowskiego. 27 maja 2010 r. odbyło się spotkanie klas IV i V z kandydatami w wyborach do SU. Kandydaci: Ania Stankiewicz Vd, Ola Bednarz Vb, Ada Marciniszyn Va, Ola Mokrzycka Vd, Ola Bystrzycka Vc, Zuza Rachoń Vb przedstawili się wyborom i zaprezentowali im swój program wyborczy. Prezentacje kandydatów spotkały się z entuzjazmem i dużym zainteresowaniem. Wyniki wyborów poznamy 2 czerwca 2010 r. Za wszystkich trzymamy kciuki!

Więcej o kandydatach w Serwisie Uczniowskim>>>

dodany przez: IB i WP

zdj. WP


Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

6 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Piosenki i wiersze przedstawione przez grupę szóstoklasistów i piątoklasistów przypomniały wspaniałe, ale i tragiczne karty naszej polskiej historii. Scenariusz tego patriotycznego wydarzenia przygotowały p. R. Drabik i p. M. Hołota, a oprawę muzyczną opracował p. T. Dębicki.

     

dodany przez: MH i WP

zdj. WP


Dzień Ziemi
   Dzień Ziemi – Earth Day obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej i równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

  Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w roku 1990 r w Warszawie. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe, promujące postawy ekologiczne, mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o nasze środowisko naturalne.
  Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowane zostało przedstawienie, którego celem było poznanie przez dzieci problemów ekologicznych występujących w naszym najbliższy środowisku oraz kształtowanie współodpowiedzialności za jego stan. Dzięki odgrywanym scenom, śpiewanym piosenkom oraz wygłaszanym tekstom widzowie mogli poznać powyższe, tak ważne dla nas wszystkich problemy.

dodany przez: WP

zdj. WP


  Tuż przed Świętami Wielkanocnymi w szkole odbył się uroczysty apel przypominający ważne wydarzenia sprzed ponad 2000 lat. Przeżywamy je co roku, ale zawsze jakby pierwszy raz. Zawieramy przyjaźnie, które prowadzą nas do Jezusa. Wierzymy, że na nas czeka. br>    Jezus nigdy w nas nie zwątpi, a otwierając swe serce pełne miłości, zaprasza, abyśmy kroczyli razem z Nim, aż się rozproszą cienie śmierci i wszyscy zmartwychwstaniemy. Te prawdy usłyszeli zgromadzeni na apelu, a przypomnieli je uczniowie naszej szkoły. Wcielając się w świadków zmartwychwstania Pana Jezusa (Marię Magdalenę, Salome, Joannę, Marię Jakubową, apostołów, czy Pana Jezusa Zmartwychwstałego ) przenieśli widownię do pięknego ogrodu galilejskiego w niedzielny poranek... Misterium i uczniów do występu przygotowali: p. Barbara Szyper, p. Agnieszka Kapusta i ks. Piotr Zawadzki.
 

red. ks. Piotr Zawadzki


     


zdj.: WP


Pierwszy Dzień Wiosny

        

   W tym roku pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy w sposób bardzo urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przygotowały przedstawienie pt.” Wiosna ach to Ty” o tym wyjątkowym dniu w roku. Na wszystkich przedstawienie to wywarło duże wrażenie i pozostawiło miłe wspomnienie.

dodany przez: AK i WP

zdj. BSz


Z wizytą w Bibliotece Dziecięcej

   Klasa IIIa chętnie odwiedza Bibliotekę Dziecięcą. Uczniowie otrzymali karty elektroniczne uprawniają do korzystania ze zbiorów biblioteki. 9 marca 2010 dzieci uczestniczyły w akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

     

dodany przez: BB i WP

zdjęcia: WP

 


"Śpiewaj razem z nami"

  Dnia 1 marca 2010 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbył się I etap XX Konkursu Piosenki „Śpiewaj razem z nami” organizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.
   Nasza szkołę reprezentowali: Wiktoria Skiba, Natalia Darkowska, Jakub Kosiński (kategoria klas IV-VI) oraz zespól wokalny „Dziesiąteczki” (Ola Makarowska, Kinga Bosak, Daniel Wysocki).Wiktoria, Natalia i zespół wokalny zakwalifikowali się do II etapu, który odbędzie się 19 i 20 marca w Przemyślu.

 

dodany przez: TD i WP

zdj.: archiwum MOK


Szkolne zimowisko

   Tradycyjnie w okresie ferii zorganizowano w naszej szkole zimowisko dla dzieci, które spędzały ten wolny czas w miejscu zamieszkania. Z tej formy wypoczynku skorzystało 50 uczniów. Brali udział w grach i zabawach również edukacyjnych, konkursach, zajęciach w pracowni komputerowej oraz zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Dzieci były na basenie i lodowisku, odwiedziły również Komendę Policji i miejscową gazetę. Miały również okazję obejrzeć film "Załoga G" w MOKu.

       

       

 

dodany przez: MM i WP


Bezpieczne ferie zimowe

   W trosce o bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych uczniowie klasy IIc z wychowawcą p. E. Hajduk i klasy IId z panią M. Cieślińską zaprezentowali program artystyczny pt. Bezpiecznie i zdrowo spędzamy ferie zimowe. W programie słowno-muzycznym ważną rolę odegrały hasła pouczające dzieci o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

       

Zabawy zimowe

Uczniowie klasy III a pod kierunkiem wychowawcy B. Bąk przygotowali makiety zabaw na śniegu, zredagowali i napisali wiele haseł o bezpiecznych feriach. Podobne działania podjęła klasa IIa z panią dyr. A. Cerlich i wykonała prace plastyczne o zabawach zimowych. Wystawa powyższych prac znajduje się na tablicy "Mała Galeria".

dodany przez: BB i WP

zdjęcia: WP


Szkolne Walentynki

   Wkrótce będziemy obchodzić dzień św. Walentego z tej okazji w naszej szkole przygotowaliśmy program artystyczny, który przybliżył nam ideę świętowania tego dnia. 14 lutego w naszym kraju obchodzimy zaledwie od kilku lat i mimo to że są tacy, którzy zarzucają świętującym Dzień Zakochanych papugowanie obcych tradycji i fanaberii nie zrażajmy się. Nic złego nie ma przecież w dodatkowej okazji do powiedzenia przyjacielowi, ukochanemu, sąsiadowi... "lubię cię, kocham, uwielbiam"
   Dzieci poprzez wiersze, krótkie inscenizacje, piosenki oraz taniec pokazali nam w jaki sposób można choć przez chwilę w lutym poczuć się jak w maju ale przede wszystkim uświadomili nam, że jest to wyjątkowy dzień dobroci i życzliwości międzyludzkiej.
   Ale dlaczego walentynki miałyby być tylko raz w roku? Spróbujmy być mili na co dzień dla innych. Czasem wystarczy tylko jedno słowo.
   Program artystyczny przygotowały w większości dzieci z klas 4b, 3c, 2a, 2d pod kierunkiem pań Adrianny Luchowskiej i Katarzyny Prokop.
 

       

zdjęcia: WP


Dzień Bezpiecznego Internetu

   Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

   W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. czyli już po raz szósty. W idei Dnia Bezpiecznego Internetu niezwykle ważny jest jego międzynarodowy charakter - rosnąca z roku na rok liczba państw uczestniczących w obchodach DBI świadczy o coraz większym zrozumieniu wagi problematyki bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu i nowych technologii.

       

   W Jarosławiu Dzień Bezpiecznego Internetu został włączony do przedsięwzięć realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" przez  Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego. W ramach promocji Bezpiecznego Internetu ogłoszony został m. in. konkurs dla szkół podstawowych na plakat wykonany techniką grafiki komputerowej. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 9 lutego. Nasza szkoła zajęła w tym konkursie I miejsce. Nagrodzoną pracę wykonała Róża Wiśniewska z kl. VI pod opieką p. W. Pikora.

       

   Tym samym celom – czyli promocji bezpiecznego Internetu służyło przedstawienie przygotowane przez nauczycieli szkoły i uczniów z koła teatralnego „Dziesiąteczki”. Przygotowana impreza pozwoliła poznać zagrożenia płynące z użytkowania Internetu a przez wyświetlony na tym przedstawieniu poruszający film zwrócić uwagę na problemy cyberprzemocy.

    Dziękujemy za przygotowanie przedstawienia i towarzyszącej mu wystawy prac p. B. Pietrynie, p. M. Machale, p. M. Kamińskiej p. Dębickiemu oraz p. W. Pikorowi.

zdjęcia WP


 

„Dzień Języka Niemieckiego”.

   26 stycznia br. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Języka Niemieckiego”. Cała impreza była połączona z promocją języka niemieckiego. W tym celu nauczycielka języka niemieckiego, Pani Dorota Gintner-Bednarczyk zgłosiła szkołę do udziału w projekcie Deutsch-Wagen-Tour (Ogólnopolski program promujący naukę języka niemieckiego). Projekt DWT przyczynia się do wzrostu popularności języka niemieckiego oraz promuje język i kraj naszych zachodnich sąsiadów. Aby promocja tego języka była udana, nauczyciele języka niemieckiego w tej szkole zorganizowali wspaniałą imprezę. W programie imprezy ujęli: konkurs tańca (w tym Walc Wiedeński, który rozpoczął całą akcję), konkurs piosenki niemieckojęzycznej, konkurs plastyczny pt. „Moja podróż po krajach niemieckojęzycznych”, a także degustację regionalnych wypieków (Apfelstrudel, Sachertorte i inne słodkości), które upiekli uczniowie klas V i VI wspólnie z rodzicami.
   Lektor DWT, wykorzystując sprzęt audiowizualny, przedstawił uczniom, nauczycielom i dyrekcji korzyści wynikające ze znajomości języka niemieckiego oraz podał kilka argumentów, aby przekonać zgromadzonych, że słusznie jest zacząć naukę języków obcych od języka niemieckiego.
   Na koniec imprezy były gry i zabawy, zorganizowane przez DWT. Uczniowie licznie zgłaszali się do uczestnictwa w różnych konkurencjach, do czego motywowały ich również super nagrody ufundowane przez Deutschwagena. DWT zapewnił także nagrody dla uczestników konkursów za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca oraz nagrody pocieszenia dla pozostałych (koszulki, czapki, plecaki, torebki, smycze do telefonu, plakietki, naklejki, cukierki krówki i inne – i wszystko z logo DWT).
   W tym samym dniu klasa Va zorganizowała na świetlicy „Dzień kuchni niemieckiej”. Uczniowie przygotowali projekty na temat kuchni niemieckiej i tradycyjnych dań w krajach niemieckojęzycznych. Ich prace można było podziwiać obok świetlicy szkolnej, którą z kolei zamienili na restaurację niemiecką, gdzie na ścianach i stołach umieścili informacje w języku niemieckim i polskim dotyczące menu.
Dziękujemy!
   Dziękujemy lektorowi DWT za współorganizację „Dnia Języka Niemieckiego” w naszej szkole, za przeprowadzenie ciekawych gier i zabaw językowych i ufundowanie wspaniałych nagród.
Dziękujemy również wszystkim rodzicom za pyszne wypieki, a rodzicom uczniów z klasy Va za pomoc przy organizacji degustacji wszystkich pyszności.

Nauczyciele języka niemieckiego
DGB i KS

więcej>>>

     

           

dodany przez: DGB i WP

zdjęcia: AG


21 stycznia odbyły się w naszej szkole Jasełka Bożonarodzeniowe połączone z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Jasełka zostały przygotowane przez dzieci uczęszczające na świetlicę oraz przez Barbarę Szyper, Agnieszkę Kapustę oraz Ks. Piotra Zawadzkiego. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z młodszych klas.
   Uczniowie przenieśli nas do Betlejem, gdzie Maryja i Józef szukali miejsca narodzenia Syna Bożego. Zwrócono uwagę, że również w obecnych czasach nie znajdujemy miejsca w naszych domach dla Jezusa. Scenka ta kończyła się radością z narodzenia Chrystusa ,pokłonem pasterzy i trzech Mędrców ze Wschodu. Na uwagę zasługuje dobra gra aktorska, ubogacona strojami i piękną dekoracją. W przedstawieniu nie mogło zabraknąć kolęd i pastorałek, pięknie wykonanych przez uczennice. Przedstawienie jasełek kończyły życzenia dla grona pedagogicznego, uczniów oraz dla naszych Babci i Dziadków z okazji ich święta.

       
 

dodany przez: BSz i WP

zdjęcia: BSz


Dzień Babci i Dziadka

      Miłą niespodziankę wszystkim Babciom i Dziadkom sprawili uczniowie kl. II c i II d z wychowawcami E. Hajduk i M. Cieślińską nagrywając dla nich audycję w Radio Fara. Można jej było posłuchać dnia 22 stycznia 2010 r. w godz. od 13:00 do 14:00 oraz 24 stycznia o godz. 12:45

dodany przez: MC i WP


Z nóżki na nóżkę zatańczmy troszkę!

   To oczywiste, że pasterze – lud prosty – musiał odpocząć po całodziennej pracy. Nie wiedzieli jedynie, że ten odpoczynek jeszcze tej samej nocy nie dojdzie do skutku, bo… „Ogień się błyska sponad urwiska, Strachy nad strachami”.
   Tak śpiewali i tańczyli 22 grudnia 2009 r. pastuszkowie – wybrani uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Jarosławiu. Jaki powód? Przedstawienie Jasełek o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Jak przystało na tradycję jasełkową: było grono pasterzy, którzy nic nie wiedzieli o proroctwach Mesjasza, było pilnowanie owiec w nocy, było pojawienie się Aniołów i ich śpiew „Gloria – Chwała”. Nie mogło zabraknąć stajenki z Jezusem Maryją i Józefem oraz trzech Królów. Wszyscy przyszli ze swymi darami dla Nowonarodzonego Boga. W tym wszystkim pewną nowością był ks. Tomasz, który jako Baca pouczał, modlił się, śpiewał i tańcował: „Z nóżki na nóżkę…”
 

 

zdjęcia: WP


Dzieci - dzieciom

W dniu 14 grudnia zakończyła się akcja ph. "Dzieci - dzieciom". Celem tej akcji była zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Jarosławiu. Akcję przeprowadziły p. Beata Bąk i p. Marzena Skiba. Oprócz przyborów zebrano bajki, słodycze, zabawki.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w akcję: rodzicom, uczniom i wychowawcom klas I-III. Ilość zebranych przyborów może świadczyć o chęci niesienia bezinteresownej pomocy oraz to, że nasi uczniowie nie są obojętni na los innych.

dodany przez: BB i WP

zdjęcia: MM

 


Nie bądź obojętny! Możesz odmienić ich los!

 11 grudnia 2009 roku zakończyła się w naszej szkole akcja ph: „Podaj łapę”. Celem tej akcji była pomoc zwierzętom ze schroniska w Orzechowcach. Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Jolanta Mazur. Uczniowie klas I-III wspólnie ze swoimi wychowawcami włączyli się aktywnie do pomocy swoim milusińskim. Zebrali żywność: suchą karmę dla psów i kotów, zabawki oraz smycze, obroże i koce. Na wyróżnienie w tej akcji zasługuje uczennica klasy IIIc - Andżelika Gudzelak, która przeznaczyła na ten cel swoje kieszonkowe i kupiła 5 kg karmy dla psów, przyniosła tez koc i smycz.

Akcja zwróciła uwagę naszych dzieci na problem bezdomnych zwierząt w ich najbliższym otoczeniu.

dodany przez: BB i WP

zdjęcia: MM


„Opowieść o Świętym Mikołaju i jego zagubionym worku”

Tuż przed Mikołajem uczniowie klas Ic, Id, Ib oraz IIa, IId  na szkolnej uroczystości, zaprezentowali opowieść o człowieku, który co roku uszczęśliwia setki, tysiące dzieci. Była to udramatyzowana Baśń, w której głównym wydarzeniem była  kradzież worka z prezentami i związane z tym perypetie bohaterów. Charakterystycznym elementem w tej inscenizacji było połączenie języka polskiego i języka angielskiego. Uczniowie pokazali, że sztuka łamie bariery językowe, a w dobie współczesnego świata, otwierania się na kultury innych krajów i narodów. Nauka obcego języka przyczynia się zarówno do rozwoju osobowego ucznia, wykorzystania znajomości języka angielskiego w rozmowie, w piosence a także, a może przede wszystkim, jest próbą wykazania samego siebie. Widzami byli uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, rodzice oraz przedszkolaki z przedszkola M. Montesori. Dzieci do występu przygotowały nauczycielki języka angielskiego Adrianna Luchowska i Katarzyna Prokop.

       

dodany przez: AL i WP

zdjęcia: MM


"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

- projekt współfinansowany przez EFS

   Od 2 kwietnia 2009 r. w szkole realizowany jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”.
   Głównym celem Projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywa się podczas kształtowania kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
   Projekt przebiega w 3 etapach, uczestniczą w nim uczniowie klas pierwszych. Pierwszy etap jest już ukończony, zaś II rozpocznie się 1.02.2010 r. Na powyższe zajęcia przeznaczonych jest 50 godzin pozalekcyjnych.
I etap przebiegał pod hasłem „Spacerkiem po krajach Unii Europejskiej”. Poszerzył wiadomości uczniów o swoim kraju, miejscu zamieszkania i dostarczył podstawową wiedzę o krajach Unii Europejskiej.
  W trakcie realizacji dzieci doskonale się bawiły, a przez zabawę rozwinęły swoje zainteresowania, wyobraźnię i ekspresję twórczą.


       

     

   Podsumowaniem I etapu było przedstawienie, które przygotowane zostało przez uczestników projektu. Spektakl zaprezentowany przez dzieci w barwny sposób przybliżył nam tradycje i obyczaje wybranych krajów Unii Europejskiej.

       

dodany przez: AC i WP

zdjęcia: WP


20 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka

 
Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka. Podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a ratyfikowały prawie wszystkie (oprócz Stanów Zjednoczonych i Somalii). Konwencja przyjęta została 20 listopada 1989 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ a jest ona jednym z najważniejszych osiągnięć państwa polskiego ponieważ to właśnie Polska zaproponowała jej uchwalenie i przedstawiła jej projekt.
   Konwencję stworzono, aby chronić dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem oraz zapewnić im godziwe warunki życia i rozwoju w środowisku rodziny. Daje ona prawo do nauki i zabawy, chroni przed nadużyciami. Mimo to prawa te w bardzo wielu regionach świata nie są respektowane. Miliony dzieci są bezdomne, głodują, zmuszane są do pracy, nie chodzą do szkoły, rekrutowane są jako żołnierze w lokalnych wojnach afrykańskich.
   Uczniowie naszej szkoły w rocznicę uchwalenia Konwencji mieli okazję przypomnieć sobie o swoich prawach dzięki uroczystości jaka odbyła się w tym dniu. Na tym uroczystym apelu uczniowie mogli uświadomić sobie również, że zawsze czyjeś prawa wiążą się z obowiązkami, które należy wypełniać a nieprzestrzeganie obowiązków może wiązać się z łamaniem praw innych.

dodany przez: WP

zdjęcia: WP


Święto szkoły

   Obchody 11 listopada w naszej szkole połączone są tradycyjnie ze Świętem Szkoły. Rocznica Odzyskania Niepodległości świętowana jest na pamiątkę odzyskania wolności po wielu latach niewoli. Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.
   W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców. W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.
   W dniu 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy dni później przekazała mu całą władzę cywilną. Dzień wcześniej podporządkował mu się również Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie. Józef Piłsudski powołał nowy centralny rząd, który w dniu 21 listopada wydał manifest zapowiadający reformę rolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu, uzależniając jednak ich przeprowadzenie od postanowień przyszłego Sejmu Ustawodawczego. Jednocześnie Józef Piłsudski wprowadził bardzo korzystne dla robotników warunki pracy i zapowiedział wybory parlamentarne. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, dla uczczenia powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Jednak dzień ten był już od 1919 roku obchodzony jako Święto Niepodległości. Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą.
   Przygotowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły program był doskonałą ilustracja tamtych wydarzeń. Uczniowie zaprezentowali elementy dramatycznych wydarzeń, które obrazowały dążenia patriotów polskich do odzyskania niepodległości. Występ naszych uczniów wspomógł chór z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz zespół taneczny „Takt”. W Uroczystościach wzięły udział władze miasta: W-ce burmistrz Bogdan Wołoszyn, radny Antoni Lotycz, przedstawiciel Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Wiktor Szajowski, wizytator Kuratorium Oświaty Elżbieta Lemek oraz przedstawiciel Wojska Polskiego.

           

           

W tym uroczystym dniu uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali włączeni do naszej społeczności szkolnej dzięki aktowi pasowania na ucznia.
 

 

dodany przez: ML i WP

zdjęcia: W. Kisała i WP


Święto Szkoły - 10 listoapda 2009 r.

Porządek uroczystości:

8:00 - spotkanie z wychowawcami klas

9:00 - msza św. w kościele Chrystusa Króla

10:20 - uroczysta akademia

11:00 - spotkanie okolicznościowe w świetlicy szkolnej

12:15 - pasowanie uczniów kl. I


Konstytucja Praw Dziecka

   W tym roku szkolnym w związku z przypadającą 20 rocznicą uchwalenia Konstytucji Praw Dziecka nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkoła z Prawami Dziecka" pod patronatem UNICEF-u.

   W ramach programu uczniowie uczestniczą w lekcjach i warsztatach, które propagują postawy zgodne z założeniami Konstytucji Praw Dziecka. 20 listopada w naszej szkole odbędą się, tak jak w całej Polsce uroczysty heppening "Balony do nieba". Każdy uczeń wypuści w niebo balon na którym zapisze najważniejsze dla niego prawa dziecka. Zostanie także przygotowane przez Szkolne Kółko Teatralne "Dziesiąteczki" przedstawienie pt. "Dziecko ma też prawa"

dodany przez: RD i WP


IV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu  „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”

   17 października 2009 r. uczniowie naszej szkoły odebrali nagrody w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Moje wzrastanie ku pełni człowieczeństwa”, na temat „Portret Osobowy Ojca Świętego Jana Pawła II”.

   Organizatorem konkursu w kat. Form plastycznych i literackich było Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży – Wzrastanie w Przemyślu. Finaliści konkursu oddali hołd Ojcu Św. W 31 rocznicę pontyfikatu, uczestnicząc w uroczystej mszy św. w katedrze przemyskiej oraz na podsumowaniu konkursu w Zamku Kazimierzowskim. Współorganizatorami konkursu byli: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”. Honorowy patronat objęli: J. E. ks. Abp Józef Michalik, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Przemyśla.

 

   W kategorii literackiej (wiersz) z naszej szkoły, III miejsce zajęła Róża Wiśniewska – kl. VI c – opiekun M. Kamińska.

W kategorii plastycznej III miejsce J. Poziemska – kl. VI a – opiekun A. Skalska.

Wyróżnienie: Aleksandra Bazylewicz kl. VI c, Aleksandra Jucha kl. I. – opiekun M. Kamińska.

   

dodany przez: MK i WP


Dzień Papieski w naszej szkole

            Dnia 15 października 2009 r., w wigilię 31 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, odbył się w szkole apel z okazji IX Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego brzmiało: „Jan Paweł II – Papież wolności”. Treści tekstów papieskich, które rozważaliśmy podczas apelu skoncentrowane były na jednej z najcenniejszych wartości jaką jest wolność. Papież nierzadko podkreślał, że sama autonomia polityczna nie wystarczy, by zaspokoić wewnętrzny głód wolności obecny w każdym człowieku. Losy Karola Wojtyły i późniejsze nauczanie Ojca Świętego dowodzą, że wolność potrzebna jest człowiekowi, wcale nie mniej niż chleb, miłość czy pokój. Brak tej wartości to szczególnie dojmujące doświadczenie. Prowadzi do osłabienia siły ducha, załamania a nawet degradacji ludzkiej godności. Dlatego troska o wolność ducha jest bardzo ważnym zadaniem w życiu każdego człowieka. Podczas apelu dowiedzieliśmy się, że wolność nie oznacza prawa do samowoli. Aby być wolnym trzeba kierować się rozumem, który prowadzi nas do poznania prawdziwego dobra. W zdobywanie autentycznej wolności jest więc wpisany trud poszukiwania prawdy i życia wg niej. Tegoroczny apel z okazji Dnia Papieskiego był bogaty w różne atrakcje, które pomagały dzieciom przyswajać jakże cenne nauczanie Papieża Polaka. Teksty papieża przeplatane były piosenkami religijnymi, które wykonywał chór szkolny. Poza tym tradycyjnie przekaz słowno-muzyczny ubogacały prezentacje multimedialne przygotowana przez uczniów.

            Natomiast w dniu 29 października 31 uczniów z klas I – III wzięło udział w Konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Odpowiadając na pytania dotyczące życia naszego rodaka, dzieci wykazały się wielką wiedzą i znajomością Sługi Bożego Jana Pawła.

Apel i konkurs został przygotowany przez p. Basię i p. Agnieszkę ze świetlicy oraz ks. Piotra.

     

dodany przez: ks. P i WP

zdjęcia: WP


Dzień Edukacji Narodowej

   Uczniowie klasy II c i II d pod kierunkiem p. E. Hajduk i M. Cieślińskiej przygotowali program artystyczny pt. "Humor na święto Komisji Edukacji Narodowej." Uczniowie zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności recytatorskie, ale i zdolności muzyczne. Uczeń kl. II d Maciej Gancarz uatrakcyjnił cały program grą na akordeonie. Nauczyciele otrzymali od uczniów biorących udział w programie wiele ciepłych słów wdzięczności i upominki z okazji ich święta. Uczniów nagrodzono gromkimi brawami za piękny występ.

   

dodany przez: MC i WP

zdjęcia: WP


   Nowy rok szkolny 2009/2010 to początek reformy w szkołach, z którymi musimy się zmierzyć także w naszej placówce. Szczególną troską - jak stwierdziła w swoim przemówieniu na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego p. dyrektor Wanda Czerwiec zostaną otoczone "pierwszaki" ponieważ ich obejmie nowa podstawa programowa, wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W czasie swojej wypowiedzi p. dyrektor zachęcała Rodziców do dalszej i owocnej współpracy, dziękowała za wkład pracy nauczyli ubiegłym roku oraz gratulowała wysokich wyników na konkursach przedmiotowych. Życzyła wszystkim wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Do życzeń dołączył się także ksiądz prałat Andrzej Surowiec.

dodany przez:  WP

zdjęcia: WP


 

więcej - archiwum>>>